Bluegrass

Bluegrass je hudební styl, který vznikl kolem roku 1945 ve Spojených státech. Patří do skupiny stylů, které se nazývají Country & Western Music. Tato hudba se původně hrála v oblasti amerického Jihu (Appalačské pohoří, Kentucky, Jižní a Severní Karolína).

Bluegrass je charakteristický především použitými nástroji a způsobem zpěvu. Tradiční složení hudební skupiny používá pět základních akustických nástrojů: pětistrunné banjo, mandolínu, kytaru, housle a kontrabas. Později (kolem roku 1955) přibylo také Dobro (což je ale pouze jeden druh tzv. resofonické kytary).

Vokální složka hudby se skládá až ze čtyř hlasů: vedoucí (lead), tenor, vysoký tenor (high tenor) nebo baryton a čtvrtým je bas. Často se ale uplatňují pouze první dva hlasy v podobě tzv. kříženého vokálu.

Bluegrass navazuje na hudební tradice bílého obyvatelstva Jihu USA. Původní styl se nazývá hillbilly music nebo old-time music, podle teoretiků správněji tzv. mountain music, jak se nazývá hudba horalů Appalačského pohoří. Velká část skladeb má svůj původ v anglo-americkém folklóru i ve skladbách ostatních národů, přicházejících do Ameriky. Zároveň byl ovlivněn některými prvky dobové populární hudby amerického Severu a jazzu.

První skupinou, která tyto prvky používala, byla Blue Grass Boys, kterou založil otec bluegrassu Bill Monroe kolem roku 1938. Její styl se ustálil v roce 1945, který je považován za rok vzniku bluegrassu. Skupina hrála až do roku 1948 v sestavě: Bill Monroe (mandolína, zpěv), Lester Flatt (kytara, zpěv), Earl Scruggs (banjo, zpěv), Chubby Wise (housle) a Howard Watts alias Cedric Rainwater (kontrabas).

Blue Grass Boys

Hudba toto období se označuje jako tradiční bluegrass. Vzniklo mnoho dalších skupin a styl se dále rozvíjel v celou řadu navazujících stylů. Bluegrass je stále živým stylem a má mnoho příznivců i aktivních hudebníků i v České republice.

Propagaci tohoto stylu v Česku se systematicky věnuje také pražské Country radio, ve svém pravidelném pořadu Bluegrassová kolekce.

zdroj http://cs.wikipedia.org